ОТНОШЕНИЕТО ДУМИ – ПРЕДСТАВЯНЕ. ПРАКТИКИ НА ВИЖДАНЕТО. ФОТОГРАФИЯТА И РАЗКАЗВАНЕТО НА ИСТОРИИ.
Майсторски клас на Бабак Салари
16-18 ноември 2012, София, ФотоСинтезис Арт Център
Фотографията, цифровите технологии и изображенията улесняват комуникацията, обмена на идеи и информация и съставляват съществена част от нашето всекидневие. Животът ни е наситен със снимки, изображения с текст, реклами и пр. Проправяме си път през света посредством визуалната си култура.
В този майсторски клас Бабак Салари ще говори за отношението между нашите думи и визуалното представяне на нашите идеи. Използваме словото, за да разберем, опишем и дефинираме света такъв, какъвто го виждаме. С изображенията постигаме същото. Но между нашите идеи и тяхното представяне има различия.
Майсторският клас ще се проведе на английски език.
Основните теми, върху които ще работим през тези три дни:
- отношението между думи, модели и вещи;
- участието ни в процеса на виждане;
- фотографията като начин да изразим себе си, да съпреживеем света, да общуваме и да се научим, посредством всичко това, да пораждаме чувства у наблюдаващия.
Майсторският клас е насочен към въпросите и търсения на активните и вдъхновени фотографи, които искат да открият и разкажат историята на снимания чрез своите кадри. Да осъществят непосредствен контакт със средата и хората, да ги почустват и да предадат на публиката своите усещания и мисли, заедно с тези на своите фотографски обекти.
Участниците ще имат възможност да се упражняват в анализ върху работите на другите участници и в задълбочаване на личните си разбирания за артистичните фотографски форми. Напредналите участници ще имат шанса да се съсредоточат върху социалните аспекти на фотографията и да придадат цялостност на личната си работа.
Краен проект: По време на майсторския клас, участниците ще бъдат насърчени да обмислят и представят цялостен проект. Пътят до осъществяване на крайния завършен проект - от концепция до фотографски изображения ще бъде изминат заедно с Бабак.
ПРОГРАМА:
Петък (16.11.12)
08 ч. – 11 ч. Лекция на тема "Отношението думи - репрезентация. Практики на виждането". Време за въпроси и отговори.
11 ч. - 12 ч. Самостоятелно време за обмисляне на идеята за проект, върху който ще работи всеки един от участниците.
12 ч. -13 ч. Почивка за обяд.
13 ч. – 15 ч. Представяне на проекта, върху който участниците възнамеряват да работят по време на семинара. Всеки разполага с 10 минути за презентация.
15 ч. – 18 ч. Време за снимки.
18 ч. – 19 ч. Избор на снимки от заснетия материал. Стремежът е всеки да избере поне три кадъра, които да представи.
19 ч. – 20 ч. Почивка за вечеря.
20 ч. – 22,30 ч. Прожектиране на селектираните снимки. От участниците се очаква да коментират видяното и да предлагат идеи пред цялата група. Този процес на обмен позволява да се види какви очаквания е имал участникът и да се получи обратна връзка от зрителите.
Събота (17.11.12)
8 ч. - 9 ч. Кратка лекция (20 мин) с дискусия (40 мин).
9 ч. - 12 ч. Време за снимки.
12 ч. – 13 ч. Почивка за обяд.
13 ч. – 14 ч. Избор на нови три-четири снимки, които да бъдат дискутирани с лектора.
14 ч. – 15,30 ч. Индивидуални разговори на всеки от участниците с Бабак Салари.
15, 30 ч. - 18 ч. Време за снимки.
19 ч. – 20 ч. Почивка за вечеря
20 ч. – 22,30 ч. Прожектиране на селектираните снимки. От участниците се очаква да коментират видяното и да предлагат идеи пред цялата група. Този процес на обмен позволява да се види какви очаквания е имал участникът и да се получи обратна връзка от зрителите.
Неделя (18.11.12)
8 ч. – 9 ч. Кратка лекция (20 мин) с дискусия (40 мин).
9 ч. – 12 ч. Време на Салари с всеки от участниците по изготвен предишния ден график. Всеки участник разполага с 30 минути индивидуално време с лектора, който наблюдава процеса на снимане при всеки.
12 ч. – 13 ч. Почивка за обяд.
13 ч. – 15 ч. Финална подготовка на проекта за преглед. Очаква се проектът да бъде озаглавен и да включва 12-15 снимки, подредени в тяхната последователност. Представянето включва кратка история.
15 ч. -18 ч. Представяне на готовите проекти на всеки от участниците.
Такса за участие в майсторския клас: 250 лв.
Записване: Можете да се запишете за участие на адрес photo@photosynthesis.bg до 10 ноември включително. В полето Тема/Subject на съобщението впишете „Workshop Babak Salari”.
Необходими са ни трите имена на желаещите и телефон за обратна връзка. Ще получите отговор на съобщението до два работни дни.
Заплащане: Необходимо е да заплатите цената за участие до два работни дни след получаване на потвърждението от наша страна, но не по-късно от 12 ноември включително.
Можете да платите на място във ФотоСинтезис Арт Център на бул. „Васил Левски“ 57
За Бабак Салари:
Бабак Салари е фотограф и преподавател, базиран в Монреал, чиито интереси в документалистиката са свързани с малцинствата, обитаващи периферията на обществото. Фотографските му проекти включват поглед върху иранските творци, живеещи като бежанци в Северна Америка и Европа; матриархалните туземни общности в Мексико; хомосексуалните и травеститите в Куба и бежанците и пострадалите във войните в Афганистан, Пакистан, Ирак и Палестина.
Бабак започва да се занимава с фотография като тийнейджър в родния си Иран, където публикува в няколко издания. На 21 години е затворен за шест месеца от режима на Аятоллах Хомейни за политическата си дейност. Прекарва една година като бежанец в Пакистан, след което пристига в Канада, където подновява обучението си и заниманията си с фотография.
Бабак Салари публикува в различни издания, а творбите му са представяни в галерии по целия свят, в това число: Националната художествена галерия в София, България; Македонския музей на съвременното изкуство в Солун, Гърция и Историческия център в Мерида, Мексико. Неговите четири основни албума: „Лица, тела, персонажи: истории от Куба”, „Афганистан: хора и съдби”, „Моята улица, кубински истории” и „Травми и чудеса Портрети от Северозападна България”, са публикувани от издателска къща „Жанет 45” в България съответно през 2008, 2009, 2010 г.
Носител е на многобройни награди, включително наградата Gold Addy на Асоциацията на американските рекламисти през 2004 за проекта му Locating Afghanistan.
През ноември 2011 година организирахме успешен уъркшоп с Бабак Салари в Северозапада България.
Курсът по филмова фотография включва 5 лекции и практически занятия с продължителност от 2 астрономически часа. Курсът се провежда...
PhotoSynthesis Семинари и курсове | Февруари 10, 2015Ивайло Петров е фотограф, който с еднакъв интерес снима портрети на хора и портрети на мухи и дори намира немалко общи черти при...
PhotoSynthesis Семинари и курсове | Декември 26, 2014Приятели, в рамките на програмата на Фотоваканция 2013 с подкрепата на Canon България, организираме семинар на тема "Снимане на видео:...
PhotoSynthesis Семинари и курсове | Август 28, 2013Семинарът разглежда две основни теми. Първата част е посветена на едни от най-актуалните фигури в съвременното фотографско изкуство,...
PhotoSynthesis Семинари и курсове | Май 29, 2013Курсът ще се провежда с камера Sinar P, формат 4x5” . Всички необходими материали са включени в цената. Максимален брой участници в групата -...
PhotoSynthesis Семинари и курсове | Март 14, 2013Интервю на Йовко Ламбрев с Бабак Салари - автор на изложбата "Травми и чудеса - портрети от Северозападна България", която можете да...
PhotoSynthesis Интервю | Октомври 12, 2011
Регистирайте се, за да добавите коментар.
Ако вече имате регистрация, влезте с потребителското си име и парола.