Убиха ли социалните мрежи фотографията? - лекция с Петър Тодорински / 13.05.2025 г. / 19:00 - 21:00 часа / ФотоСинтезис София

ФотоСинтезис София | 13 Май 2025 от 19:00 до 21:00 ч.
Динамиката на социалните мрежи променя не само възприятията ни за изображенията, но и форматира начина, по който мислим за изграждането на кадъра си. 

Една голяма част от емблематичните фотографии на ХХ век са реализирани в контекста на сериозни продукции. Тези фотографии, първоначално предназначени за кориците на списания, са останали в историята на фотографията не само като красиви изображения, но и като коментар за времето, естетиката, ерудираността и чувствителността на автора.  

Те са се превърнали в знакови изображения, от една страна заради техните автори и модели, но от друга, заради комбинацията от локацията, графичните елементи, избора на модел и допълнителните компоненти в кадъра. Всичко това, за да се изгради изображение със смисъл отвъд заданието.  

Такива примери можем да открием в работата на фотографи като Irving Penn, Melvin Sokolsky, Helmut Newton, Cecil Beaton, Horst P. Horst и много други.

Големите печатни медии до голяма степен са определяли коя е “добрата” естетика.  
Това оставя въпроса - кой задава естетиката в днешно време? Дали това са хората, които имат възможност пряко да влияят на това, кое е харесват и кое не, само с натискането на един бутон?

В лекцията с Петър Тодорински ще си говорим за съвременната “Инстаграм естетика”, как тя променя фотографския пейзаж и каква стойност носи.

Подхождам към всяка снимка с намерението да създам трайно впечатление, представяйки си крайния резултат като отпечатано изображение. В днешния дигитален свят, където мимолетното съдържание доминира в социалните медийни платформи, се стремя към изображения, които издържат теста на времето.

Социалните медии насърчават култура на непосредственост, където снимките често се консумират за секунди, бързо забравяни сред постоянния поток от ново съдържание. Тази преходност може да намали стойността на изображението, свеждайки го до просто моментно разсейване.  
Вярвам обаче, че фотографията има потенциала да улови и запази същността на момента, разказвайки история, която резонира дълбоко и трае далеч отвъд момента, в който е била заснета. Като се фокусирам върху създаването на изображения, предназначени за печат, подчертавам важността на трайността и осезаемостта.

Отпечатаната фотография може да се държи, показва и цени. Тя подканва към съзерцание, позволявайки на зрителите да се свържат с обекта на по-интимно ниво. Процесът на печат също така насърчава внимателното обмисляне на композицията, осветлението и детайлите, като гарантира, че всяко изображение е внимателно изработено, за да предаде посланието си.


По време на лекцията ще говорим още за:

• Защо е важно да знаем кои сме ние и какво искаме и не искаме да снимаме
• Кой е най-важният въпрос, който трябва да си зададем още преди да сме вдигнали фотоапарата.
• Защо светлината е най-важното ни  изразното средство.
• Перспективата в пряк и преносен смисъл
• Въпроси и отговори и защо няма срамни (глупави ) въпроси

Кога: 13.05.2025 г. От 19:00 до 21:00
Къде: Фотосинтезис София - бул. “Васил Левски” 57
Вход: Свободен

Петър Тодорински е фотограф с богат професионален опит в рекламната и модната фотография, с публикации и корици в почти всички български модни списания. Занимава се с фотография повече от 16 години като през последните години комерсиалната му работа е свързана най-вече с проекти извън България.

Фотогалерия: Убиха ли социалните мрежи фотографията? - лекция с Петър Тодорински / 13.05.2025 г. / 19:00 - 21:00 часа / ФотоСинтезис София

Коментари

Регистирайте се, за да добавите коментар.
Ако вече имате регистрация, влезте с потребителското си име и парола.

Коментари (0)

Прочети още статии