Новият фотоапарат Nikon Z5 II – значителна еволюция

// Техника / Техника | PhotoSynthesis | Март 31, 2025
Новият компактен фулфрейм фотоапарат Nikon Z5 II е втора версия на един от най-популярните модели, която предлага значителни подобрения спрямо Nikon Z5, най-вече по отношение на видеозаснемането и автофокуса. Той получава най-добрия засега процесор на марката EXPEED 7, използван от флагмана Nikon Z9, както и всички предимства, свързани с това.



Кои са основните подобрения в Nikon Z5 II?


1. Подобрена автофокусна система


Една от най-забележителните разлики между Nikon Z5II и предходния модел е подобрената автофокусна система. Новият фотоапарат разполага с 3D проследяване и интелигентно разпознаване на множество обекти, осигурявайки по-прецизно фокусиране дори при динамични сцени.

Чувствителността и бързината на автофокуса също са сериозно подобрени - автоматичното фокусиране с с над 60% по-бързо, а чувствителността достига до -10 EV, което позволява безпроблемна работа в условия на слаба осветеност. В допълнение, режимът AF-A реагира и при най-малкото движение, за да премине от AF-S към AF-C за проследяване на движещи се обекти, ако е необходимо.

2. Подобрени видео възможности


Nikon Z5 II също снима 4K видео с 60 фрейма в секунда. По-значителното подобрение обаче е поддръжката на 4К 12-bit N-RAW и 10 bit N-log вътрешен запис в камерата.

3. По-добра стабилизация на изображението


Nikon Z5 II предлага значително подобрена стабилизация на сензора с до 7.5 стъпки компенсация в центъра на кадъра и до 6 стъпки в периферията.

4. По-висока скорост на серийно снимане


Докато Z5 предлага сравнително ниска скорост на серийно заснемане със своите 4.5 к/сек , Z5 II вече предлага до 30 к/сек (само нормален JPEG). На разположение вече е и функцията за предварително снимане, за да не бъде пропуснат нито един момент.

5. Подобрена ISO чувствителност


Новият Nikon Z5II предоставя максимална ISO чувствителност от 64 000 за снимки и 51 200 за видео, което значително намалява шума и подобрява детайлността при ниска осветеност. В сравнение със Z5, който достигаше ISO 25 600 за видео, това е важна стъпка напред.

6. По-ярък електронен визьор


Яркостта на електронния визьор е увеличена до 3000 нита, което улеснява кадрирането дори при силна дневна светлина. Също така са добавени 18 нива на контрол на яркостта за по-фина настройка според условията на снимане.

7. По-добра ергономичност и издръжливост


Nikon Z5 II е проектиран с подобрен грип за по-удобно захващане. На разположение е нов директен бутон за прилагане на предварително зададени цветни профили в реално време.

Устойчивостта на корпуса на прах и пръски вода е съпоставима с тази на Nikon Z6 III.


Основни спецификации на Nikon Z5 II


  • 24.5-мегапикселов пълнокадров CMOS сензор
  • Подобрена автофокусна система с 3D проследяване
  • До 7.5 стопа стабилизация на изображението
  • Серийно снимане със скорост до 30 к/сек
  • ISO диапазон до 64 000
  • 4K UHD видео с вътрешен N-RAW и N-Log запис
  • Ярък електронен визьор (3000 нита)
  • Устойчивост на прах и капки вода
  • Подобрена ергономия

За кого е подходящ Nikon Z5 II?


Nikon Z 5II представляза значителна еволюция на Z5, която предлага значителни подобрения в автофокуса, стабилизацията, видеозаписа и ергономията. Характеристиките на този компактен фулфрейм фотоапарат го позиционират като атрактивен избор както за ентусиасти, така и за по-напреднали фотографи, които търсят достъпно, но функционално решение.

  • Всички, които имат желание да преминат към фулфрейм на по-достъпна цена.
  • Фотографи, които имат желание да сменят стария си DSLR фотоапарат с по-съвременно пълнокадрово решение, но нямаш възможности за някой от моделите от по-високия клас.
  • Снимащите с по-висок клас безогледални камери Nikon, които имат нужда от резервен фотоапарат.
  • Снимащите с Nikon Z5, които търсят ъпгрейд.

Очаквайте скоро новия компактен фулфрейм Nikon Z5 II в магазини ФотоСинтезис.
// Техника / Техника | PhotoSynthesis | Март 31, 2025

Фотогалерия: Новият фотоапарат Nikon Z5 II – значителна еволюция

Коментари

Регистирайте се, за да добавите коментар.
Ако вече имате регистрация, влезте с потребителското си име и парола.

Коментари (1)

sd_evtim преди 1 час
Не разбрахме само с колко с колко кадъра в секунда превъзхожда предшественика си с механичния затвор след 5 години усъвършенствания...
оценка:
0 гласа

Прочети още статии