5000-метровите височини, температурите от -35 °C и геополитическата нестабилност не пречат на смелия фотограф да разкрие природното чудо на Тибет.
Венсан Мюние (Vincent Munier), посланик на Nikon и фотограф на дивата природа, завърши амбициозен проект за документиране на най-застрашените от изчезване представители на тибетската фауна. За да заснеме този сравнително непознат и неизследван регион, Венсан преодолява големи надморски височини, минусови температури и труднопроходими местности, оборудван с палатка, топли дрехи и своите фотоапарати D5 и D500 от Nikon и обективи NIKKOR.
Венсан заснема най-различни животни, включително дивия як, тибетските газела и антилопа, пясъчната лисица и паласовата котка, но основната му цел е да документира пословично срамежливия и саможив снежен леопард – животински вид, застрашен от изчезване в резултат на климатичните промени.
Сближаване на човека и природата
Тибет е труднодостъпно място не само от геополитическа, но и от практическа гледна точка. Причината е голямата надморска височина. С помощта на местен гид Венсан достига до някои от най-отдалечените и девствени места в района, извисяващи се до 5000 метра.
„Любопитството и жаждата за приключения са движеща сила за мен, така че климатът и рядката дива природа на Тибет бяха идеалното предизвикателство, коментира Мюние. Работата в толкова тежки условия изисква да разполагам с най-добрите фотоапарати и обективи, за да не пропусна нито един момент. Използвам оборудване Nikon от дванадесетгодишен. За това пътуване се нуждаех от надеждния D5, любимия ми фотоапарат, и леснопреносимия D500. Обективите AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR и AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR също имаха ключова роля в заснемането на качествени кадри от разстояние.“
Запознаване с най-неуловимия хищник в природата
Подозира се, че броят на снежните леопарди, които живеят на свобода, е намалял поне с 20% за по-малко от две десетилетия . Природозащитниците не скриха нарастващото си безпокойство за бъдещето на снежните леопарди, които вече са в списъка на застрашените видове, след наскоро появилите се кадри, показващи как те и обикновени леопарди споделят едно местообитание на Тибетското плато.
Венсан посещава Тибет три пъти, за да види снежния леопард. Добрият камуфлаж и предпазливостта на този хищник го правят труднозабележим. При третото си пътуване Венсан успява да се установи в непосредствена близост до майка и бебето й и остава там два дни, за да заснеме как ловуват заедно с помощта на избрани от него съчетания между фотоапарат и обектив.
„Връзката ни с природата е необичайна – дели ни огромна пропаст, продължава Мюние. Когато работя по проекти, стигам до крайности в опит да затворя тази празнина. Не е лесно и често се страхувам от терена, климата и дори животните. Важно е обаче да разберем, че не сме господари на света. Благодарен съм, че имам възможност редовно да се връщам назад към природата и да живея в същите условия като тези създания, лишен от домашните си удобства.“
Програма за европейски посланици на Nikon
В програмата за европейски посланици на Nikon участват талантливи и влиятелни визуални творци, които използват най-модерните технологии в индустрията и следват социалните тенденции, за да представят настоящето. Венсан е световнопризнат новатор в снимането на дивата природа. Поради тази причина Nikon отправя предизвикателство към него, като му дава възможност да осъществи мечтания си фотографски проект.
Комплектът
За проекта си Венсан използва следното оборудване:
За Венсан
Венсан Мюние специализира в снимки на дива природа и животни. Роден в района на Вогези, Франция, любовта на Венсан към фотографията започва още на 12-годишна възраст. Голяма част от младежките си години той прекарва в снимане на дивата природа в горите около дома си. Венсан е първият фотограф, удостоен три пъти подред с наградата на Би Би Си „Ерик Хоскинг“ за фотограф на годината в областта фотография на дивата природа. Негови снимки се излагат в художествени галерии и публикуват в международни престижни списания.
Всички изображения са собственост на © Венсан Мюние.