03 юни – 22 юни 2019
София, бул. „Васил Левски“ 55
Събитието е включено в програмата на Месец на фотографията.
Представянето на автора е част от тематичния модул „Имена в българската фотография“, в който галерия SYNTHESIS показва работата на значими автори от историята на българската фотография, между които арх. Николай Попов, Йордан Йорданов – Юри, Гаро Кешишян и др.
„Фотографиите на Георги Ст. Георгиев от колекцията „Голо тяло” трябва да бъдат видени с един по-широк поглед, който да прозре техния принос за прехода на родната ни култура от традиционна към модерна. Фотографията сама по себе си е мощно средство за модернизация на културата, а Георги Ст. Георгиев вероятно е най-типичния представител на модернизма в българската фотография преди Втората световна война. И той съвсем не случайно превръща голото тяло в свой обект, защото то има потенциала да руши стереотипи и да прекрачва табута, каквато е целта на модернистите. За да се приеме провокацията на традиционния морал обаче, голотата трябва да бъде освободена от принадлежността си на натурата и да се трансформира в художествена фикция с отчетливи символистични интонации. Актовете на фотографа през 30-те години на миналия век носят едновременно етически и естетически бунт, които в модерното изкуство съвпадат.“
Георги Лозанов
Георги Ст. Георгиев
(1881 - 1956)
Роден в гр. Казанлък. Издава три монографии: „Фотографията и военното дело”, „Приложение на фотографията в археологическите изследвания” и „Съдебното следствие и фотографията”.
Прави едни от първите аероснимки по време на Балканската война при обсадата на Одрин. През първата световна война прави първите аероснимки на гр. Солун в тила на френската армия. През 1916 г. преподава „Теория на летенето”, „Въздухоплавателна метеорология” и „Аерофотография” в училището за летци. През тази година създава първата си голяма творба – портрет на летеца Симеон Петров.
На 30 юни 1920 г. основава Български фотоклуб, на който дълги години е почетен председател, както и постоянен лектор и организатор на активната му дейност. Печели многобройни медали, почетни дипломи и отличия от редица престижни международни конкурси. В България провежда над 30 конкурса по фотография. Публикува десетки статии в наши и чужди списания.
През 1950 г. по негова инициатива се създава първото Държавно полувисше училище за кинематография и фотография, на което е директор и преподавател. Организира първата национална изложба по художествена фотография.